Zastosowanie odtłuszczania ultradźwiękowego

Odtłuszczanie ultradźwiękowe pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia oczyszczenia powierzchni mytych elementów w krótkim czasie. Jest szybsze i skuteczniejsze niż wiele konwencjonalnych metod, jak np. mycie ręczne czy natryskowe. Nie wymaga przy tym stosowania łatwopalnych czy trujących roztworów.

Specyfika odtłuszczania ultradźwiękowego

Mycie ultradźwiękowe to skuteczny sposób na skuteczne oczyszczenie elementów nawet z problematycznych zanieczyszczeń, m.in. smarów i emulsji chłodzących, past szlifierskich i polerskich, wiórów i opiłków itp. Zapewnia usunięcie zabrudzeń powstałych podczas obróbki mechanicznej, polerowania czy konserwacji.

Proces czyszczenia polega na wprowadzeniu do roztworu drgań ultradźwiękowych — w przypadku zastosowań przemysłowych ich częstotliwość wynosi od 20 kHz do 50 kHz. W ten sposób można znacznie przyspieszyć czynności związane z myciem elementów, zachowując przy tym wysoką skuteczność.

Metoda mycia ultradźwiękowego sprawdza się w przypadku odtłuszczania przedmiotów metalowych, z tworzyw sztucznych, szkła itp. Za sprawą penetracyjnych właściwości ultradźwięków można osiągnąć zadowalające efekty podczas oczyszczania detali o skomplikowanych kształtach czy rozwiniętej powierzchni.

Gdzie może być wykorzystane odtłuszczanie ultradźwiękowe?

Odtłuszczanie ultradźwiękowe jest obecnie stosowane przede wszystkim na etapie przygotowywania powierzchni w procesach międzyoperacyjnych i końcowych cyklu produkcyjnego. Znajduje też zastosowanie w serwisie i konserwacji sprzętu oraz narzędzi.

W przemyśle powszechnie wykorzystuje się tę technikę w ramach mycia przed malowaniem proszkowym, galwanizowaniem, odtłuszczaniem po hartowaniu, regeneracji filtrów siatkowych. Jest to metod nadająca się doskonale do usuwania zabrudzeń z past polerskich, czyszczenie chłodnic, wymienników, czyszczenie drobnych odlewów, form, ciągadeł itp.

Technika ultradźwiękowa może znaleźć zastosowanie praktycznie w każdym ciągu technologicznym — wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość obróbki i obowiązują wysokie kryteria czystości elementów poddawanych dalszym etapom produkcyjnym.

 

sitemap