Na czym polega spawanie TIG/MAG?

Spawanie jest procesem, podczas którego dochodzi do łączenia materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia – może to się odbywać z dodaniem spoiwa lub bez niego. Można powiedzieć, że spawanie to najbardziej znana metoda obróbki metali. Mimo że istnieje wiele technologii, które są stosowane w spawalnictwie, to jednak na szczególną uwagę zasługuję metoda TIG oraz MAG. Na czym one polegają? Sprawdź to w naszym artykule. Życzymy miłej lektury!

Metoda TIG i MAG – co musisz o nich wiedzieć?

Metoda MAG jest techniką, w której korzysta się z łuku elektrycznego. Ten natomiast wytwarza się między topliwą elektrodą oraz spawanym materiałem. Co istotne: podczas podawania drutu, podaje się również gaz osłonowy, którego zadaniem jest osłanianie drutu i łuku. W takcie procesu spawania metodą MAG wykorzystuje się gaz chemicznie aktywny – może to być np. dwutlenek węgla. Z tej metody korzysta się głównie do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych, a także wysokostopowych.

W metodzie TIG podobnie jak powyżej wykorzystuje się łuk elektryczny. Zasadnicza różnica jest taka, że jest on wytwarzany przez nietopliwą elektrodę wolframową w otulinie gazu obojętnego. Spawanie tą metodą opiera się na stapianiu ze sobą wszelkich obrabianych materiałów lub też dodaniu do jeziorka spawalniczego dodatkowego topliwego materiału. Ta technika umożliwia otrzymanie wysokiej jakości spoinę, która nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Jeśli natomiast chodzi o zastosowanie techniki TIG, to głównie wykorzystuje się ją do łączenia stali nierdzewnej, a także metali, do których należy użyć neutralnego gazu ochronnego.

Zalety i wady spawania TIG/MAG

Na sam koniec warto przedstawić kilka zalet i wady każdej metody. Zacznijmy od metody TIG. Do jej zalet możemy zaliczyć z pewnością wysoką jakość złącza spawanego. Wyróżnia ją także wszechstronność, brak rozprysków, dodatkowe możliwość (np. dodanie topnika), czy możliwość precyzyjnej kontroli. Jeśli natomiast chodzi o wady metody spawania TIG to przede wszystkim dotyczą one tego, że trzeba stosować osłony podczas spawania przy otwartej przestrzeni. Do minusów tej metody możemy też zaliczyć to, że jakość spoin zależy od zdolności spawacza oraz mniejszą wydajność – jeśli jest to ręczne spawanie.

Przejdźmy teraz do metody MAG. Jej główną zaletą jest bardzo dobra wydajność spawania. Dzięki niej możemy uzyskać znakomitej jakości spoiny. Oprócz tego bez problemu możemy spawać materiały mające różnorodną grubość. Cechuje ją także stabilność pracy czy powtarzalność – jeśli zdecydujemy się na jej zautomatyzowanie. Natomiast jeśli chodzi o wady, to są one podobne do techniki TIG. Jedną z wad jest powstawanie odprysków spawalniczych. Ponadto w przypadku ręcznego spawania, musimy się liczyć z tym, że jakość złącza będzie uzależniona od umiejętności danego spawacza. Co więcej: bardzo często powstają przyklejenia w złączach spawanych.

sitemap