Jakie rodzaje materiałów można ciąć laserem?

W dzisiejszych czasach jednym z podstawowych czynników, który należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o obróbkę materiałów, jest przede wszystkim wysoka precyzja. Aby ją osiągnąć, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych maszyn, takich jak urządzenia sterowane komputerowo. Narzędzia te są wykorzystywane m.in. w przypadku nowoczesnego procesu cięcia laserem. Co warto wiedzieć o tej metodzie? I w przypadku jakich materiałów może zostać ona zastosowana? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Cięcie laserem – co warto wiedzieć?
Jak już wspomnieliśmy nowoczesne technologie, w tym m.in. cięcie laserem, wymagają niezwykłej precyzji, widocznej w każdym stworzonym elemencie. Stosowane wcześniej metody mechaniczne obecnie nie spełniają już swojej roli. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie gwarantują odpowiedniej dokładności i nie są tak efektywne. Ich przeciwieństwem jest właśnie cięcie laserowe. Nic więc dziwnego, że ta innowacyjna metoda z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.
Co warto wiedzieć o cięciu laserowym? Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że jego zastosowanie nie wymaga dodatkowej obróbki krawędzi, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić czas i lepiej wykorzystać dostępne środki. Dodatkowo cały proces jest dokładniejszy i bardziej ekonomiczny, a przy tym może być stosowany jeśli chodzi o skomplikowane i nieregularne kształty. Co więcej, cięcie laserem może być wykorzystywane w przypadku wielu różnych materiałów. Jakich?
Jakie materiały można ciąć laserem?
Jakie materiały można ciąć laserowo? Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju metale (w tym stal i aluminium), które dzięki obróbce mogą być stosowane w wielu branżach. Jednak to nie wszystko. Cięciu laserowemu podlegają także tkaniny: zarówno naturalne (bawełna, jedwab, len), jak i sztuczne (filc, koronka, poliester czy welur). Podobnie, jak w przypadku metalu, chodzi przede wszystkim o uzyskanie precyzyjnych, doskonałych krawędzi i to w krótkim czasie.
Cięcie laserowe można zastosować także w przypadku:
- metalu, w tym aluminium, mosiądzu, miedzi i innych metali szlachetnych,
- plastiku (chodzi m.in. o kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy (ABS), akryl/PMMA, guma, poliamid (PA), politereftalan butylenu (PBT), poliwęglan (PC) o grubości do 0,5 mm, polietylen (PE), poliester (PES), politereftalan etylenu (PET), poliimid (PI), polioksymetylen (POM), polipropylen (PP), polisulfid fenylenu (PPS), polistyren (PS), poliuretan (PUR), pianka (bez PCW),
- i inne materiały, takie jak drewno, papier biały, papier kolorowany, skórę, karton, czy korek.