Jakie branże najczęściej korzystają z usług cięcia laserowego?

Cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji pozwalających na przygotowanie materiału do dalszej obróbki, a często także stanowi zakończenie całego procesu technologicznego. Jeżeli chodzi o metal, to wśród popularnych metod znajdują się odmiany cięcia plastycznego, np. przy użyciu wykrojnika, jak również mechanicznego, głównie z zastosowaniem pił taśmowych i tarczowych. Powszechne są technologie termiczne – cięcie gazowe i plazmą. Znakomite efekty pod względem kluczowych parametrów takich jak dokładność, jakości krawędzi oraz powtarzalności oferuje cięcie laserowe. Przekonajmy się, na czym ono polega i sprawdźmy, co można ciąć w ten sposób.

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserem wiąże się z wykorzystaniem skupionej wiązki fotonów o dużej energii. Jej nagromadzenie powoduje przekazanie jej atomom ciętego materiału, co prowadzi do wybicia części elektronów, wywołującego ich przyspieszony ruch, który generuje sporą dawkę energii cieplnej. Jej obecność sprawia, że zmienia się struktura materiału przez upłynnienie, a także odparowanie tworzących ją związków, do którego dochodzi na stosunkowo niewielkim obszarze. Ponieważ wraz z emisją fotonów podawany jest gaz osłonowy, do strefy cięcia nie dostają się zanieczyszczenia, nie zachodzi też zjawisko utleniania.

Jakie materiały można ciąć za pomocą lasera?

Lasery w zależności od swej konstrukcji mogą być używane do cięcia większości substancji od metalu przez drewno, tworzywa sztuczne aż po papier czy struktury składające się z materiałów porowatych lub wszelkiego typu pianek. W przypadku cięcia metalu w grę wchodzą stopy od stali po gatunki aluminium czy miedź. Lasery w zależności od rodzaju głowicy mogą być używane do precyzyjnego cięcia blach, taśm, a także profili otwartych i zamkniętych, w tym rur. Możliwe są zarówno cięcia prostoliniowe, jak i po krzywych, a także wycinanie lub ukosowanie, o ile głowica może swobodnie zmieniać swe położenie. Jeżeli chodzi o zakres zastosowań, to z laserów korzysta się niemal w każdej branży od obróbki metalu po przygotowywanie gadżetów reklamowych z tworzyw sztucznych.

sitemap