Jak powstają okucia do mebli?

Okucia do mebli to wszelkiego rodzaju uchwyty, klamki, narożniki, złącza. Od ich solidności wykonania często zależy żywotność mebli. Zacinające się, pękające zawiasy to kłopot, nerwy, a czasami bywa, że jest przyczyną uszkodzenia mebli. Od czego zależy trwałości okuć meblowych. Czym powinny odznaczać się dobrej jakości okucia tapicerskie?

Zdania okuć meblowych

Okucia meblowe zostały stworzone, by chronić wrażliwe części mebli przed zniszczeniem. Druga bardzo ważna rola, jaką mają do spełnienia to podniesienie sprawności, funkcjonalności mebli. Bez zawiasów nie byłoby możliwe korzystanie z żadnej szafy (jedno- czy też dwudrzwiowej) czy szafki. Między sobą zawiasy różnią się wielkością, kątem rozwarcia, budową.

W zależności od sposobu ich funkcjonowania i mechanizmu działania mamy zawiasy np. podgięte, korytkowe, cylindryczne, czy też środkowe. Duża różnorodność modeli występuje też wśród innych rodzajów okuć meblowych. Klamki różnią się od siebie wielkością kształtem, sposobem wykończenia, podobnie zresztą jak narożniki i uchwyty do mebli. To, co łączy wspomniane okucia meblowe to technologia produkcji.

Na czym polega technologia produkcji okuć meblowych?

Niezawodne ich funkcjonowanie uzależnione jest od precyzji wykonania. Doboru odpowiednich materiałów i sposobu ich obróbki. Na trwałość będzie miał też wpływ sposób ich wykończenia. Wyróżnia się elementy okuć chromowane, polerowane z chromonikieliny, jak i malowane proszkowo.

Bez względu na fakt, czy mamy do czynienia z zawiasami, czy klamkami ich jakość musi być najwyższa z możliwych. Tylko używanie do produkcji okuć meblowych zaawansowanej technologii obróbki metali, daje gwarancję wykonania solidnych i estetycznych okuć.

Do najczęściej wykorzystywanych technologii podczas produkcji okuć można zaliczyć:

  • cięcie laserem arkuszy blach przy użyciu zaawansowanej wycinarki laserowej KIMLA z serii PowerCut,

  • cięcie profili przy użyciu pił automatycznych,

  • gięcia blach na prasach krawędziowych sterowanych numerycznie,

  • obórka ślusarska: szlifowanie, polerowanie wytwarzanych produktów,

  • spawanie TIG/MAG,

  • mycie ultradźwiękowe jako element stały przygotowania produkowanych okuć do końcowego wykończenia takiego, jak malowanie proszkowe, galwanizacja (anodowanie elektrolityczne aluminium).

Z jakich materiałów produkuje się okucia meblowe?

Wszystkie elementy okuć meblowych wymagają zastosowania trwałych materiałów i jednocześnie łatwych w obróbce. Dotyczy to zwłaszcza wspomnianych zawiasów, czy mechanizmów do łóżek i sof, które są mocno eksploatowane.

Okucia meblowe mogą być wykonane z mosiądzu, stali aluminium. Często łączą w sobie dodatkowo elementy z gumy, tworzyw sztucznych, wszystko po to, aby nadać im maksymalnie użyteczny charakter i estetyczny wygląd. Wybierając okucia meblowe, należy przyjrzeć się ich wykonaniu. Powierzchnia każdego elementu powinna być idealnie gładka pozbawiona jakichkolwiek skaz, nadlewek, zadzior mogących powstać na linii produkcyjnej.

sitemap