Jak barwić blachy?

Blacha to bez wątpienia jeden z najważniejszych materiałów stosowanych w dzisiejszym przemyśle – i to przemyśle bardzo różnego rodzaju. W związku z tym, cały czas pracuje się nad tym, aby blachy, które są używane, posiadały jak najlepsze parametry oraz były wykonywane z różnego rodzaju materiałów, co bez wątpienia pozwoli na jeszcze szersze zastosowanie ich w wielu branżach. Jednak biorąc pod uwagę to, jak często blachę się wykorzystuje, ważne jest również nadawanie jej odpowiedniego koloru. Samo malowanie nie zawsze jest możliwe i opłacalne, a już na pewno nie jest najtrwalszym sposobem koloryzowania blach, i to blach różnego rodzaju. Jak zatem barwi się blachy i dlaczego w ogóle się to robi? W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Po co blacha ma nadawany kolor?

Warto na samym początku dobrze wyjaśnić po co w ogóle koloryzuje się blachę. Oczywiście, jednym z głównych powodów są niewątpliwie walory ozdobne i dekoracyjne wyrobów z blachy. W dzisiejszych czasach wręcz nie sposób ograniczać się do naturalnych odcieni blach, które nie zawsze są estetyczne, a nawet jeśli – jak ma to miejsce w wypadku aluminium czy blachy nierdzewnej – to nie w każdym zestawieniu i nie w każdej branży jest to kolor pożądany i chętnie wykorzystywany.

Kolejna sprawa związana z nadawaniem blachom koloru jest związana z ich dodatkowym zabezpieczeniem. Może chodzić o zabezpieczenie antykorozyjne, ale nie tylko. Niektóre metody barwienia nadają także właściwości powodujące, że blacha jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania, ale także na odbarwienia wynikające z różnych czynników, w tym atmosferycznych. Jednak bez względu na sam powód, przez który blacha ma nadawany kolor, warto wiedzieć, że taka opcja jest w ogóle możliwa. Wspomnieliśmy, że jeden sposób nadania odpowiedniego koloru to malowanie czy też lakierowanie blachy. Jednak istnieje także inna metoda, stosowana często w wypadku aluminium, czyli barwienie blachy podczas jej anodowania. Na czym polega ta metoda?

Anodowanie blachy aluminiowej

Czym jest wspomniane anodowanie? Otóż, anodowanie aluminium to niejako elektrolityczny sposób pozwalający na poprawę wybranych parametrów materiału oraz umożliwiający przy okazji barwienie blachy. Sam proces polega na wytworzeniu na powierzchni metalu, a także jego stopów, powłoki tlenku glinu. Dzięki temu blacha nabiera nowych własności, a już istniejące jej parametry zostają znacznie poprawione. Efekt anodowania uzyskuje się przez zanurzenie metalu w elektrolicie, który pełni funkcję anody, i przepuszczeniu prądu stałego.

Jak wygląda barwienie blachy podczas jej anodowania? Tutaj mamy dwie główne metody barwienia. Jednak warto wspomnieć, dlaczego w ogóle barwienie podczas anodowania jest tak pożądane. Okazuje się bowiem, że podczas takiego barwienia kolor staje się częścią powierzchni, w przeciwieństwie do malowania blachy, kiedy to umieszczana jest na niej dodatkowa powłoka farby. Wróćmy jednak do metod barwienia, czyli barwienia elektrochemicznego oraz interferencyjnego.

Barwienie elektrochemiczne polega na obróbce blachy w elektrolicie zwierającym jony soli cyny. Redukowany w procesie katodowym metal osadza się na dnie porów powłoki tlenkowej i powoduje trwałe zabarwienie powierzchni aluminium. Co ciekawe, w ten sposób uzyskać można szeroki wachlarz jasnych i ciemnych odcieni brązu aż do czerni.

Barwienie interferencyjne również zakłada proces barwienia elektrochemicznego w kąpielach na bazie soli cyny, jednak proces ten poprzedza operacja modyfikująca kształt porów powłoki anodowej. Dochodzi tutaj do zmiany struktury dolnej części warstwy porowatej poprzez nadanie jej sferycznego kształtu. Dzięki temu paleta barw poszerza się o odcienie szarości i zieleni. Metoda ta wykorzystuje zjawisko interferencji, czyli nakładania się na siebie fal światła odbitego, prowadzące do zwiększania lub zmniejszania amplitudy fali wypadkowej, a tym samym uzyskanie odpowiedniego efektu optycznego w postaci uzyskania konkretnego koloru.

sitemap