Dlaczego laserowe cięcie blach zyskuje na popularności?
Zależnie od rodzaju metalu oraz grubości docelowego elementu wykonuje się cięcie różnymi metodami. Do cięcia tak specyficznej formy metalu, jaką jest blacha wykorzystuje się co do zasady: przecinarkę taśmową (piłę), palnik plazmowy, gilotynę oraz palnik gazowy (CNC, magnetyczny lub ręczny). Jednak metodą, jaka zasługuje na szczególne uznanie jest cięcie laserowe. Jest to stosunkowo młoda metoda cięcia blach, która szybko zyskuje na popularności i zaskarbia sobie sympatię wielu.
Jest to niezwykle wygodna i precyzyjna metoda obróbki. Dzięki dokładności, jaką oferuje niniejsza metoda, możliwe jest wykonanie otworu i średnicy mniejszej niż grubość samej blachy. Co więcej, umożliwia ona wycięcie dowolnego kształtu, nawet takiego o skomplikowanych, nierównych krawędziach. Dodatkowo nowoczesne systemy zapewniają bardzo wysoką powtarzalność wzorów w niewielkim czasie. To świetna metoda na zoptymalizowanie procesu cięcia, nie tracąc na jakości.
Jakie są główne zalety laserowego cięcia blachy?
Umiejętne użycie lasera pozwala za zminimalizowanie kosztów produkcji przy wykorzystaniu minimalnego czasu, zachowując doskonałą jakość efektu finalnego, jak i pozostałej części blachy. Cięcie blachy za pomocą lasera to maksymalizacja wydajności procesu cięcia.
Dzięki precyzji, jaką oferuje ta metoda można być pewnym, że wszystkie kolejne wycinane elementy będą zbliżone do bycia identycznymi i żadna inna metoda nie zapewni takiej jakości. Cięcia laserowe działają najlepiej na cienkich blachach i nie powodują one zniszczenia tj. wygięcia czy wyszczerbienia materiału. Dlatego bez obaw można użyć tej metody do obróbki giętkiej, miękkiej blachy, bez obawy o jej stan po rozpoczęciu pracy. Krawędzie blachy po cięciu są równe, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na ponowną obróbkę. Co więcej, cięcie laserowe nie generuje strat w materiale, bo dzięki zoptymalizowanemu procesowi, materiał wykorzystywany jest w sposób ekonomiczny.